طرح‌ اشتغالزایی سپاه در روستاهای کشور

به گزارش خبرنگار اقتصادی روزنامه کیهان، خضرالله حیدرزاده در نشست خبری «تفاهم نامه توانمندسازی تشکل‌های تعاونی روستایی و کشاورزی» اظهار داشت: دشمن چند سالی است جنگ اقتصادی را به ما تحمیل کرده که به مراتب از جنگ نظامی سخت‌تر است. چون در این جنگ، معیشت مردم را هدف قرار داده است.
وی افزود: ما باید اقتصاد کشور را هوشمندانه به سمت اقتصاد مقاومتی ببریم و کاری کنیم وابستگی ما به کشورهای دیگر از بین برود.
رئیس ‌مرکز اقتصاد مقاومتی بنیاد تعاون سپاه ادامه داد: سپاه پاسداران چندی است در این حوزه وارد شده و در زمینه امنیت غذایی، کشت، شیلات و... فعالیت می‌کند. با این حال، ما از این اقدامات قصد بنگاه داری و سودآوری نداریم.
به گفته حیدرزاده، ما باید در کنار مردم الگوسازی کرده و الگوها را توسعه دهیم، چون در بخش اقتصاد و سلامت کشور گلوگاه‌هایی وجود دارد که بخش خصوصی وارد نمی‌شود.
وی اضافه کرد: در این زمینه ما پیش قدم شدیم و با شناسایی کالاهای استراتژیک، برای آن کالاها الگوسازی کرده و سپس از بخش خصوصی می‌خواهیم که وارد شود.
رئیس‌مرکز اقتصاد مقاومتی بنیاد تعاون سپاه بیان کرد: در طرح‌های خود از هیچ کارشناس خارجی استفاده نکردیم و با ظرفیت خوبی که داریم از مراکز مطالعاتی سازمان‌ها استفاده نمودیم.
حیدرزاده ‌با اشاره به طرح‌های ‌اشتغالزایی سپاه گفت: سالانه 30 تا 60 هزار گوساله مجانی در اختیار روستاییان قرار می‌دهیم که این یکی از طرح‌های موفق ما بوده است.
وی ادامه داد: در طرح پروار کردن دام، گوساله‌های 120 کیلویی به 400 کیلو می‌رسند و هر روستایی اگر 70-60 متر جا داشته باشد بدون هیچ سرمایه‌ای می‌تواند شاغل شود.
رئیس ‌مرکز اقتصاد مقاومتی بنیاد تعاون سپاه بیان کرد: در حال حاضر چهار هزار نفر برای پروارکردن گوساله ثبت‌نام کرده و 200 خانوار از این تعداد گوساله‌های مدنظر را تحویل گرفته‌اند.
حیدرزاده اضافه کرد: پیش‌بینی ما این است که سالانه 50 هزار شغل با اجرای این طرح‌ها ایجاد شود. در این نشست همچنین حسین شیرزاد، مدیرعامل سازمان تعاون روستایی ایران اظهار داشت: شرکت‌های وابسته به سپاه ماموریت‌های جدیدی براساس دستورات مقام معظم رهبری برای کمک به مناطق محروم یافتند، چرا که به دلایلی مانند کمبود منابع سرمایه‌ای و ریسک‌های بالا، ممکن است بخش خصوصی وارد این حوزه‌ها نشود. وی افزود: شبکه تعاونی روستایی ایران با بیش از شش هزار تعاونی روستایی، نقش بزرگی در تولید داشته و با بیش از 4/5 میلیون عضو، در تمام روستاهای کشور تابلوی این سازمان وجود دارد.
مدیرعامل سازمان تعاون روستایی ایران درخصوص فعالیت‌های این سازمان بیان کرد: در حال حاضر در 3/5 میلیون هکتار از اراضی مرغوب فعالیت کشاورزی انجام می‌شود و همچنین سه هزار فروشگاه کالاهای اساسی و 800 فروشگاه سوخت نیز وجود دارد.
به گفته شیرزاد، سازمان تعاون روستایی در خرید‌های تضمینی و توافقی نقش محوری دارد و این نقش هم به عنوان عامل و هم به عنوان مباشر می‌باشد.

۱۴ طرح عمرانی و خدماتی در شهرستان ری به بهره‌برداری رسید - ایرنا

تماس با ما

شبکه‌های اجتماعی

کلیه حقوق این تارنما محفوظ و متعلق به مجموعه متحد ویرا می‌باشد.